Ana Sayfa S.S.S. İletişim-Hizmet Noktaları Bayi Olur Musun - Franchise Referanslar BasındanAna Menü
Çalışma Resimleri

UZMAN GÖRÜŞLERİ - BED BUGS (tahtakurusu)

Bed Bugs, yani halk arasında bilindiği adıyla Tahtakurusu.

Yatak Böcekleri(bedbugs), kan ile beslenen küçük kahverengimsi yassı böceklerdir. Her nekadar yatak böcekleri (Cimex lectularius) insanlar üzerinden beslebneyi tercih etse de köpekler, kediler, kuşlar gibi sıcak kanlı diğer hayvanları da ısırabilir. Ortaçağ Avrupa metinlerinde ve klasik yunan yazılarında Aristoteles dönemine ait yatak böceklerinden bahsedilir.

Yatak böcekleri yaklaşık 3/16 uzunluğunda ve oval şekilli yassı gövdeli kırmızımsı kahverenklidir. Bazen keneler hamamböcekleri halı böcekleri veya diğer ev böcekleri ile karıştırılabilirler. Yatak böcekleri uçmazlar ve pire gibi sıçramazlar ama zeminler duvarlar tavanlar ve diğer yüzeyler üzerinde hızla gezinebilirler. Yetişkin dişiler yumurtalarını özellikle beslendikleri yatak ve çevresinde tenha yerlere koyup, günde 1-2 veya daha fazla yumurta biriktirirler. İl bakiıldığında yumurtalar yapışkandır ve yüzeylere yapışmalarına neden olur. Oda sıcaklığında yavrular bir hafta içerisinde yumurtadan çıkarlar.

Yatak böcekleri (bedbug) olgunluğa erişmeden önce derisini beş kez dökerler. Bu işlem sırasında kanla beslenmeleri gerekir. Yetişkin dişiler ayrıca yumurtlamak için de beslenmelidir.

Bedbugs alışılmadık biçimde beslenmeden aylarca yaşayabilirler, ama yumurtlayabilmek için beslenmeli kan emmelidirler.

Bedbug, genellikle geceleri aktiftir. Gündüzleri insanların uyudukları yere yakın yerlerde saklanmayı tercih ederler. Düzleştirilmiş gövdeleri sayesinde özellikle yataklar, yaylar, yatak çevrelerinde küçük aralıklara sığarlar. Karıncalar veya arılar gibi yuvaları yoktur. Saklandıkları yerlerde toplanma eğilimindedirler. Karakteristik olarak bu alanlar, kurumuş dışkıları, karanlık lekelenmelerle işaretlenir. Yumurtalar, çarşaflarda paslanmış veya kırmızımsı lekeler veya yataklarda ezilmiş yatak böcekleri muhtelif işaretlerdir.

Yatak böcekleri genellikle beslendikleri kan emdikleri yere yakın saklanmayı tercih ederler. Ancak gerekirse beslenme için birkaç yeri de tararlar. Çoğalmalarına izin verilirse çabucak yayılırlar , bu da ortadan kaldırılmalarını zorlaştırır.

Yatak böcekleri genellikle geceleri insanları uyurken ısırırlar. Aç olanları özellikle insan normalde uyuduysa gündüz de beslenebilir. Isırması kabaca 3 ila 10 dakika sürebilir, ancak ısırık ağrısız olduğu için kişi nadiran ısırıldığını anlar. Yatak böcekleri, baş veya vücut bitleri gibi insanlar üzerinde bulunmaz. Bunun yerine beslenmeden yani ısırdıktan hemen sonra sindirmek için tenha bir yere sürünür. Isırılmanın ardından insanlardaki semptomlar kişiden kişiye değişir. Bir çoğunda ısırıldıktan birkaç gün sonra kaşıntılı kırmızılıklar gelişir. Bazılarında hiç tepkide oluşmayabilir. Bazen ise reaksiyonlar gerçek ısırılmanın meydana gelmesinden günler hatta haftalar sonraya ertelenebilir ve buda gerçekte ısırıkların nerede ve nasıl olduğunun belirlenmesini zorlaştırır. Yatak böceklerinin bulunduğu odalarda yapılan araştırmalarda, insanların yaklaşık %30 unun zaman zaman tekrar ısırılsa bile tepki vermediğini ve yaşlılar arasında reaktivite görülmeme oranının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Şikayet ve Kaşıntılar genellikle  genellikle sivrisinek gibi nedenlere bağlanabildiğinden böcekler farkedilmeden çoğalabilirler.

Yatak Böceklerinin genellikle herhangi bir yerden kaynaklandığı tespit edilmemiştir. Bed Bug seyahati seven otostopçulardır. Bavullar giysiler yataklar mobilyalarla bir yerden bir yere taşınırlar. Turistlerin bulunduğu odalar bu açıdan risk taşımaktadır. Her korunaklı yerde yaşayabilirler. Onların bulunabileceği en uygun yer yataklar ve insanların uyuduğu yerlerdir. Sayıları arttıkça odadan odaya geçerler, buda önlerine geçilmesini zorlaştırır.

Yatak böcekleri genellikle yataklar, yatak çevreleri, yatak, dikişleri ve başlıkları, mobilya kıvrımları ve çatlaklarına gizlenirler. Döşemeli sandalyeler, yatar koltuklar, kanepelerin kumaş kıvrımları diğer muhtelif saklanma alanlarıdır. Bu alanlar da dikkatle izlenmelidir.

Seyahatlerinizde yatak böceklerinize karşı korunmanıza yardımcı olmak için yatakları, eşyalarınızı kontrol etmek için birkaç dakikanızı ayırın. Loş alanlar için bir fener işinize yarayacaktır.

 

 

Kaynak:  www.entomology.ca.uky.edu/ef636

2019 © potema.com.tr - Yonca Sistem - İzinsiz Kopyalama Yapılamaz

Kullanıcı Adı Şifre