Ana Sayfa S.S.S. İletişim-Hizmet Noktaları Bayi Olur Musun - Franchise Referanslar BasındanAna Menü
Çalışma Resimleri

UZMAN GÖRÜŞLERİ - Ev Tozu Akarları Nedir ? (mite - mayt)

EV TOZU AKARI (MITE)

Ev tozlarının miktarı evin yerine, bulunduğu yerin iklimine, deniz seviyesinden yüksekliğine vs. göre büyük oranda değişir.Evden eve (bir çiftlik evi ile apartman dairesi aynı değildir) veya bir evin farklı odalarında da değişkenlik gösterebilir(banyo ile yatak odası bir değildir).Fakat değişmeyen bir şey vardır ki ev tozları bir alerjilere yol açan alerjen deposudur.Ev tozları içinde allerjiye sebep olan etken olan mite (akar) dediğimiz ev tozu böceğidir.

Akarlar, mite'lar küçük örümcek benzeri canlılardır ve gözle görülemezler. Ortalama 0.3 mm. uzunluğundadırlar. Ev tozları içinde yaşayan ve solunum yolu alerjisine neden olan iki önemli akar türü vardır. Dermatophagoides pteronysinnus ve Dermatophagoides farinea bunların latince adlarıdır. Akarlar insanların deri döküntüleri ile beslenirler. Başlıca yatak içinde (yatak,yastık vs.) yaşarlar, çünkü deri döküntülerinin en çok bulunduğu yer buralarıdır. Depo, silo gibi yerlerde de yoğun olarak bulunurlar. Akarların dışkılarıda alerjiktir. Yataklardan alınan bir gram tozda 2000 ile 15000 arasında akar bulunabilir. Ev tozu akarları; allerji, astım ve rinit, nadirende konjonktiviteye yol açabilir. Yakınmalar özellikle uykudan uyanınca başlar. Belirtiler yıl boyu sürer ancak sonbahar ve kışın kötüleşme gösterebilir.

Akarlar ve sebeb olduğu rahatsızlıklardan kurtulmanın yolu öncelikle KORUNMAKTAN geçer. Potema Korunmaya yönelik teknoloji ve ürünler içerir. Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için müşteri hizmetlerimizi arayınız.

 

 

EV TOZU ALERJİSİ
Ülkemizde ve dünyanın pek çok ülkesinde, solunum yolu alerjilerinin en sık rastlanan sebebi ev tozu alerjileridir.
Birçok hasta, evde temizlik yaparken, toz alırken, yatak düzeltirken, halı, battaniye... silkelerken, ya hapşırma, burun akıntısı... gibi alerjik nezle ya da öksürük, hırıltı, nefes darlığı...gibi astım belirtilerinin ortaya çıktığını çok iyi bilir.
Ev tozu ve astım arasındaki ilişki ilk kez 1921 yılında Kern isimli araştırmacı tarafından bildirmiştir.
Ev tozu, içinde pek çok alerjen bulunan bir karışımdır.
Her evdeki tozun niteliği, coğrafi ve meteorolojik (ısı, nem, basınç...) faktörlere göre değişiklik gösterir.
Ev tozu içinde bulunan alerjenlerin başlıcaları şunlardır:
Ev akarlarına ait alerjenler
Evcil hayvanlara ait alerjenler
Hamam böceğine ait alerjenler
Küf mantarları
Polenler
Bakteriler
Koltuk, halı, yatak, mobilya... gibi eşyalardan kaynaklanan diğer allerjenler.
İnsanlar, ev tozu diye tanımlanan bu karışımın içinde bulunan alerjenlerin her hangi birine karşı duyarlılık kazanabilirler fakat içlerinde en önemlisi ev akarları ismi verilen küçük yaratıklarla ilgili olan alerjenlerdir.
Kısaca ev tozu veya toz alerjisi denildiğinde anlaşılan, ev akarı alerjisidir.

EV AKARLARI
Evlerimizin doğal konukları olan  akarlarının pek çok türleri vardır. Alerjik hastalıklar bakımından en önemli olanı ev akarlarıdır. Bunlar, halk arasında, ev tozu böcekleri, astım böcekleri... gibi isimlerle de anılırlar.
Bilimsel isimleri ‘deri yiyen' anlamına gelen dermatofagoides'tir, çünkü bu yaratıklar insan derisi ve saçının  döküntüleri ve kepekle beslenirler.
Kene ve örümceklerle aynı aileden olan akarlar, evlerimizin doğal misafirleridir; her hangi bir hastalık mikrobu taşımaz ve de bulaştırmazlar.
Ev akarlarının bir çok türleri varsa da ülkemizde ve dünyanın başka bir çok ülkesinde de en sık rastlananları
Dermatofagoides farinea ve
Dermatofagoides pteronyssinus' tur.
Daha çok şehir dışında, yiyeceklerin depolandığı yerlerde rastlanan depo akarları da alerjiye neden olabilirler.
Erişkin bir insandan, günde,  1,5 gram kepek dökülür. Bu miktar, binlerce akarın aylarca beslenebilmesi için yeterlidir.
Akarlar, hemen hemen transparandır ve uzunlukları milimetrenin 1/3'ü kadardır. Bu nedenle, çıplak gözle kolayca seçilemezler, ancak bir büyüteç veya bir mikroskopla görülebilirler.
Akarların özellikleri
Gözleri yoktur.
8 bacakları vardır.
Ortalama ömürleri 3-4 aydır.
Bir dişi akar 300 yumurta bırakır.
Akarlar, en iyi, 20-25ºC ısılarda ve %70-80 nemli ortamlarda ürerler. Çok soğuk, nemi az (kuru hava), aydınlık ve iyi havalanan  yerler akarların çoğalabilmeleri için uygun değildir.
Akarlar, nem oranı azaldığı için 2.000 metrenin üzerindeki yüksekliklerde çok az bulunurlar; 3.000 metrenin üzerinde ise hemen hiç yaşamazlar.
Bu sebeple, 2.000 metreden daha yüksek yerlerde oturanlarda, akarlara bağlı alerjik hastalıklara çok az rastlanır. Astımlılara ‘yüksek yüksek tepelere ev kurmak ‘ gerekir.
Kaynak: Prof.Dr.Ahmet Rasim Küçükusta Web Sayfası (Astım ve Alerjiler ile Mutlu Yaşama Rehberi)


 

 

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler
Potema temizleme yatak nasıl temizlenir halı nasıl temizlenir koltuk nasıl temizlenir ev temizliği yatak temizliğikoltuk temizliği halı temizliği hijyen sprey hijyenik temizlik yatak hijyeni halı hijyeni koltuk hijyeni antibakteriyel sprey astım alerji allerjik allerjik rinit alerji testi ev tozu akarı mite maytbakteri mikrop küf böcek geniz akıntısıotel hastane yurt işmerkezi temizliğicami halılarını yıkamamalı cami halı temizliği koltukları yıkamamalı yatakları yıkamamalı antibakteriyel kuru temizlik kuru temizleme antialerjik horst veith frank veith sultanahmet camisüleymaniye cami selimiye cami rixosmaxxroyal susesi sueno cornelia gloria istanbul antalya

2019 © potema.com.tr - Yonca Sistem - İzinsiz Kopyalama Yapılamaz

Kullanıcı Adı Şifre