Ana Sayfa S.S.S. İletişim-Hizmet Noktaları Bayi Olur Musun - Franchise Referanslar BasındanAna Menü
Çalışma Resimleri

UZMAN GÖRÜŞLERİ - Alerji Nedir?


ALERJİ - ALLERJİ NEDİR ve NASIL TEDAVİ EDİLEBİLİR, KORUNULABİLİNİR?

Alerji, vücudun özel bir maddeye karşı gösterdiği ters (kötü) tepkiyi açıklayan rahatsızlıktır. Alerjiye neden olan çoğu şey aslında zararlı değildir ve alerjisi olmayan insanlar üzerinde etki göstermez. Alerjik tepkimeyi harekete geçiren herhangi bir maddeye alerjik madde (alerjen) denir. Yaşam kalitesini etkilerler.

Birçok farklı alerjik madde türü vardır; bunlardan en yaygın üçü polen, ev toz akarı (mite - mayt) ve kuruyemişlerdir. Alerjik maddeler tüm canlı organizmalarda bulunan protein içerir ve tepkimeye neden olan da bu proteindir. Penisilin gibi bazı ilaçlar da alerjik tepkimeye neden olabilir. Bu ilaçlar protein içermezler ancak vücuttaki protein ile bir araya geldiklerinde tepkimeye neden olabilirler.

Alerjik hastalıklar; göz, deri, solunum ve sindirim sistemi gibi bir çok sistem ve organı etkilemektedir.

Alerjik hastalıkları ve bulgularını kısaca,

1. Alerjik rinit (saman nezlesi)

2. Alerjik konjonktivit

3. Alerjik bronş astması

4. Atopik dermatit

5. Ürtiker  (kurdeşen) - anjioödem

6. Alerjik gastroenteropati

7. Anafilaksi

8. İlaç alerjisi

Alerjik rinit; (en sık görülen alerjik hastalık)

Hapşırma, burun akıntısı (su gibi), burunda kaşıntı, tıkanıklık

Alerjik konjonktivit;

Gözlerde kaşıntı, kızarıklık, sulanma

Ürtiker,

Vücutta kaşıntı, deriden kabarık, kaşıntılı, kızarık lezyonlar.

Anafilaksi,

İç sıkıntısı, el ayasında ve ayaktabanında kaşınma, yaygın kaşıntı,    tansiyon düşüklüğü ve şok, soluk borusunda şişme ve nefes darlığı.

Alerjik şikayetlerin; yer,  mevsim(mevsimsel, yılboyu), çevre faktörleri ile ilişkisi, diğer aile üyelerinde benzer alerjik şikayetlerin (atopik bünye) görülmesi gibi özellikleri de önem taşımaktadır.

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler
Potema temizleme yatak nasıl temizlenir halı nasıl temizlenir koltuk nasıl temizlenir ev temizliği yatak temizliğikoltuk temizliği halı temizliği hijyen sprey hijyenik temizlik yatak hijyeni halı hijyeni koltuk hijyeni antibakteriyel sprey
astım alerji allerjik allerjik rinit alerji testi ev tozu akarı mite maytbakteri mikrop küf böcek geniz akıntısıotel hastane yurt işmerkezi temizliğicami halılarını yıkamamalı cami halı temizliği koltukları yıkamamalı yatakları yıkamamalı antibakteriyel kuru temizlik kuru temizleme antialerjik horst veith frank veith sultanahmet camisüleymaniye cami selimiye cami rixosmaxxroyal susesi sueno cornelia gloria istanbul antalya

 

2019 © potema.com.tr - Yonca Sistem - İzinsiz Kopyalama Yapılamaz

Kullanıcı Adı Şifre