Ana Sayfa S.S.S. İletişim-Hizmet Noktaları Bayi Olur Musun - Franchise Referanslar BasındanAna Menü
Çalışma Resimleri

UZMAN GÖRÜŞLERİ - Astım Nedir?


ASTIM NEDİR-NASIL TEDAVİ EDİLEBİLİR ve KORUNULABİLİR?

Astım, nefes borusunu, bir başka deyişle, hava yollarını akciğerlere hava taşıyan küçük tüpleri etkileyen bir rahatsızlıktır. Astımlı birisi, astımı tetikleyen bir şeyle temasa geçtiğinde, hava yollarının duvarları çevresindeki kas gerilerek hava yolu daralır.Hava yollarının yüzeyleri iltihaplanıp şişmeye başlar.Tüm bu tepkimeler hava yollarının daha daralıp tahriş olmasına neden olabilir ve astım belirtilerinin ortaya çıkmasına yol açar bu da nefes alışını zorlaştırır.

Astım belirtilerini başlatabilenler (tetikleyebilen) nelerdir?

Tetikleyici (alerjen), hava yollarını tahriş edebilen ve astım belirtilerinin görülmesine neden olan her şeydir. Herkesin astımı farklı olup büyük olasılıkla birkaç tetikleyici olur. Soğuk algınlığı ya da grip, tütün dumanı, egzersiz, ve çiçektozu, kürklü ya da tüylü hayvanlar ya da ev tozu akarları (house-dust mites) gibi şeylere duyulan alerjiler, yaygın tetikleyiciler arasındadır.

Görülme Sıklığı Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) verilerine göre, dünyada yaklaşık 300 milyon kişinin hastalığı olan astım, en fazla çocukları etkiliyor. Modern hayatın önemli bir sağlık sorunu haline gelen astım, hem gelişmiş, hem de gelişmekte olan ülkeler için önemli bir halk sağlığı sorunudur. Ülkemizde yapılan araştırmalarda, nüfusun yaklaşık % 15′inin astım ve alerji hastası olduğu ortaya çıkmaktadır.

Astım Çeşitleri Nelerdir?

A. Alerjik Astım: Alerjik astım polenler veya hayvan dışkısı gibi alerjenlere karşı alerjik bir tepki olarak tetiklenir.Genelde alerjik astım, polenler veya hayvan dışkısı gibi alerjenlere karşı alerjik bir tepki olarak tetiklenir. Kişide alerjik astım varsa, muhtemelen  alerjik rinit ya da saman nezlesi veya egzema da gözlenebilmektedir. Alerjik astımın genellikle ilkbahar ya da sonbahar başlarında kişileri etkilemektedir.  Bu mevsimlerdeki alerjenler tetikleyici faktörlerdir.

B. Alerjik Olmayan (Nonalerjik) Astım: Tetikleyicileri olarak tütün dumanı, odun dumanı, oda deodorantları, çam kokuları, taze boya, ev temizlik ürünleri, yemek kokuları, parfüm gibi havadaki maddeler (tahriş edici)  hava kirliliği belirtilebilir... Alerjik astımı olmayan kişiler alerjik astımı olanlarla aynı belirtilere maruz kalabilir, ama polen ve küf gibi alerjenler bu kişiler için rahatsız edici olmaz. Allerjik olmayan astım için diğer tetikleyiciler solunum problemleri, soğuk algınlığı, grip ya da bir sinüs enfeksiyonu yanı sıra egzersiz, soğuk hava, hava sıcaklığındaki ani değişimler, ve hatta gastroözofageal reflü (mide yanması) olarak belirtilebilir.

C. Gece (Noktürnal) Astımı: Gece astım genellikle 02:00 ve 04:00 arasında, gecenin ortasında kötüleşen astım semptomları anlamına gelir. Astım belirtileri gece kötüleşmeye neden olabilir. Tetikleyici faktörler olarak sinüs enfeksiyonları, tozlar(mite-ev tozu akarı dışkısı) veya hayvan dışkısı gibi alerjenlerin neden olduğu burun akıntıları gözlenebilir. Vücut astıma karşı korunmak için adrenalin ve kortikosteroidler üretir. Bu hormonların üretimi gece düşük olduğu için vücut savunmasız kalır ve noktürnal astım kendini gösterebilir.

D. Gebelikte Astım:

Astım hastası hamile kadınların üçte birinde astımda iyileşme yaşanır, üçte birinde astım stabil kalır ve diğer üçte birlik dilimde astım kendisini rahatsız edici bir şekilde gösterebilir. Gebelik sırasında  astım kontrolü gebeliğe bağlı komplikasyonlarla doğrudan ilişkilidir. Astım hastası hamile kadınların konuyla ilgili belirtileri mutlaka uzman doktorlarına aktarmaları gerekmektedir.

E. Mesleki Astım:

Çoğunlukla işyerindeki çalışma koşulları ile ilgili astım türüdür. İşyerinde yer alan çoğunlukla kimyasal faktörlere veya çeşitli proteinlere maruz kalma sonucunda astım kendini gösterebilir. Mesleki astım tahriş edici tozlar, maruz kalınan duman ve çevresel etmenlerle ağırlaşabilir.

Astım Belirtileri

Astım tanısının temeli, hastanın öyküsüne dayanır. Hastalar, şikayetlerini tipik olarak, ataklar halinde seyreden ve özellikle geceleri şiddetlenen hırıltılı solunum, nefes darlığı, öksürük, göğüste sıkışma hissi ile tarif ederler. Grip ya da üst solunum yolu enfeksiyonları sonrası ortaya çıkan öksürüğün üç haftadan uzun sürmesinden ya da her geçirdikleri gribal enfeksiyonun göğse inmesinden yakınabilirler.

Bazen hastalık, sadece inatçı öksürükle dahi seyredebilir. Astım semptomlarının özelliği, tekrarlayıcı olmasıdır. Bazı etkenler hastalığı provoke edebilir. Mesela irritan (tahriş edici) gazlar (sülfür dioksit, karbon monoksit), alerjenler, egzersiz, virüsler, enfeksiyonlar, ilaçlar ve stres hastalığı provoke eden nedenlere örnek gösterebilir.

Risk faktörleri nelerdir?

  • Atopi: Kişinin alerjik bozukluk geliştirmesine yol açan kalıtımsal ve yapısal özellikler
  • Sigara: Astımın en büyük tetikleyici risk faktörüdür. Sigara astım riskinin 8 ila 12 kat artmasına yol açıyor. Sigara, astımın kontrolünü ve ikincisi astım hastalığında kullanılan ilaçların etkisini bozmaktadır. Astımda sigara dumanının oluşturduğu hasar ilaçlarla geriye döndürülemez!
  • Alerjenler (Mite-Ev Tozu Akarı, Otlar, hububat, ağaç polenleri, küfler, hamam böcekleri, kedi, köpek gibi hayvanların tüyleri, sigara dumanı, kuvvetli kokular ve parfüm gibi spreyler, ev temizlik malzemeleri, yemek kokuları, boya ve cila kokuları, kömür, tebeşir tozu, pudra...)
  • Solunum yolu enfeksiyonları
  • Mesleksel uyaranlar ve hava kirliliği: Sürekli duman ve kimyasal partiküller gibi dış etkenlere maruz kalanlarda hastalığın ortaya çıkması beklenebilir. 

Anahtar Kelimeler
Potema temizleme yatak nasıl temizlenir halı nasıl temizlenir koltuk nasıl temizlenir ev temizliği yatak temizliğikoltuk temizliği halı temizliği hijyen sprey hijyenik temizlik yatak hijyeni halı hijyeni koltuk hijyeni antibakteriyel sprey
astım alerji allerjik allerjik rinit alerji testi ev tozu akarı mite maytbakteri mikrop küf böcek geniz akıntısıotel hastane yurt işmerkezi temizliğicami halılarını yıkamamalı cami halı temizliği koltukları yıkamamalı yatakları yıkamamalı antibakteriyel kuru temizlik kuru temizleme antialerjik horst veith frank veith sultanahmet camisüleymaniye cami selimiye cami rixosmaxxroyal susesi sueno cornelia gloria istanbul antalya

 

2019 © potema.com.tr - Yonca Sistem - İzinsiz Kopyalama Yapılamaz

Kullanıcı Adı Şifre